Staff Directory

Washington Middle School Staff Directory 2022-23

Phone: 636-231-2300


Laura Bruckerhoff, Principal, [email protected]

Stacey Secor, Assistant Principal, [email protected]

Chris Gauzy, Administrative Assistant, [email protected]

Nancy Shiels, Administrative Assistant, [email protected]

Tara Brown, Nurse, [email protected]

Stewart Alloway, Band, [email protected]

Chris Arnold, Technology Help Desk, [email protected]

Kaylin Bade, Language Arts, [email protected]

Derek Bailey, Physical Education/Health, [email protected]

Molly Beers, Social Studies, [email protected]

Danielle Berges, Math, [email protected]

Jacob Bisaillon, Band, [email protected]

Dana Brinker, Language Arts, [email protected]

Meghan Brueggemann, Orchestra, [email protected]

Karen Bruning, Reading, [email protected]

Sarah Burgess, BASE/ED/BD, [email protected]

David Dennis, Vocal Music, [email protected]

Jamyn Eckelkamp, Special Education, [email protected]

Jacob Edsel, Special Education, [email protected]

Leslie Edwards, Reading, [email protected]

Rachael Eggert, English, [email protected]

Kathy Feher, Para, [email protected]

Alicia Feldmann, Math, [email protected]

Jennifer Gamez, Spanish, [email protected]

Erin Gough, Math, [email protected]

Tom Haddox, Physical Education, Tom.Hadd[email protected]

Diana Harrison, Family Consumer Science, [email protected]

Derick Heflin, Physical Education/Health, [email protected]

Tracy Helm, Counselor, [email protected]

Cheyenne Helms, Science, [email protected]

Catherine Hight, Cook, [email protected]

Michael Hinrichs, Social Studies, [email protected]

Ben Hornback, Social Studies, [email protected]

Valerie Jankowski, Library Media Specialist, [email protected]

Sarah Johnson, German, [email protected]

MaryAnn Kassebaum, Cook, [email protected]

Andrew Keller, Alternative Education, [email protected]

Whitney Kimminau, Math, [email protected]

Barb Korte, Special Education, [email protected]

Diane Kottmann, Resource Room Para, [email protected]

Tracy Laune, Cook, [email protected]

Heidi Lenger, Onsite Sub, [email protected]

Jessica Lueckenhoff, Special Education Para, [email protected]

Marcie Mathes, Counseling Secretary, [email protected]

McKie Martin, Science, [email protected]

Annette Miles, Math, [email protected]

Rogina Montgomery, Kitchen Manager, [email protected]

Lisa Nadler, Math, [email protected]

Jacob Nelson, ISS, [email protected]

Hannah Nienhueser, Cook, [email protected]

Kim Pinnell, Cook, [email protected]

Bonnie Rademacher, Autism Speech, [email protected]

Rene Reid, Foundational Para, [email protected]

Sarah Riley, French, [email protected]

Andrea Roemer, Special Education, [email protected]

Logan Schamerloh, Science, [email protected]

Karrie Schmidt, Social Studies, [email protected]

Lisa Schmidt, Project Lead The Way, [email protected]

Danielle Snider, Art/Photography, [email protected]

Amanda Spaunhorst, Math, [email protected]

Anne Stahl, English Language Learners, [email protected]

Shelly Struckhoff, Counselor, [email protected]

Denise Talucci, Special Education, [email protected]

Susie Thierbach, Orchestra, [email protected]

Alissa Thornton, Lunch Monitor, [email protected]

Deanna Tiefenbrunn, Foundational Skills, [email protected]

Travis Tompson, Science, [email protected]

Michael Trentmann, Science, [email protected]

Amanda Truetken, Speech Language Pathologist, [email protected]

Jenna Unerstall, Language Arts, [email protected]

Stefanie Virgen, Language Arts/Challenge, [email protected]

Madeline Watts, Band, [email protected]

Erin Wesselschmidt, Physical Education, [email protected]

Paige Whittall, Cheer/Dance Coach, [email protected]

Renee Wingfield, Para, [email protected]

Jennifer Wirthwein, Reading, [email protected]

Angel Young, Social Studies, [email protected]

Helen Connell, Custodian, [email protected]

Bruce Graham, Custodian, [email protected]

Tiera Gray, Custodian, [email protected]

Caleb Kohlbusch, Custodian, [email protected]